En iyi Türkçe Rock coverlar.

Şarkıların orjinal versiyonlarının tadı başka olsa da cover şarkılarda iyi yapıldığı zaman orjinalini neredeyse unutturuyor, akılda kalıcı olan da cover’ı seslendiren sanatçı ya da grup oluyor. Fakat bana göre cover parça yorumlamak sanatçıların üretimde tıkandığı zaman ‘Aç bakalım nostalji defterini.’ demelerinden öteye geçemiyor. Bu yüzden de cover üretimsizliğin üretimi olarak adlandırılabiliyor. Başka bir açıdan bakacak olursak da cover şarkılar, çocukluğumuzda severek dinlediğimiz ve onlarla büyüdüğümüz eserlerin yeniden yorumlanması, günümüze uyarlanması şeklinde olabiliyor.

vinyl-record

Cover parçalara iki farklı bakış açısı olsa da bazı cover’lar var ki orjinal versiyonundan bile daha güzel oluyor. Aklıma gelen ve mutlaka dinlenmesi gereken bazı cover parçalar:

 

 

1- Pentagram – Gündüz Gece:

2- Hayko Cepkin – Yeni Bir Gün:

3- Kurban – Sarı Çizmeli Mehmet Ağa:

4- Kargo – Bana Yalan Söylediler:

5- Ogün Şanlısoy – Anma Arkadaş :

6- Teoman – Bu Aşk Fazla Sana:

6- Mor ve Ötesi – Sevda Çiçeği:

7- Piiz – Vazgeç Gönül:

8- Yaşar Kurt – Ver Bana Düşlerimi:

Cover şarkı sayısı yukarıdakilerden tabi ki daha fazla, hatta listede unuttuğum daha iyi şarkılar da vardır. Zaten normal şartlarda her sanatçı konserlerinde cover şarkı seslendiriyor ama seçerken kliplenmiş, ses kalitesi yüksek coverları tercih ettim, keyifli dinlemeler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers